Mapy w turystyce rowerowej


Dobra mapa turystyczna to podstawa udanego wyjazdu rowerowego. Jest prawie jak towarzysz w wyprawie, choć my z nim sobie nie pogadamy, on może nam bardzo dużo powiedzieć. Warto poświęcić trochę czasu na wyszukanie i zaopatrzenie się w odpowiednie arkusze, które ułatwią jazdę i zaoszczędzą nam kłopotów na trasie. Wybierając odpowiednią mapę obszaru po którym będziemy się poruszać, należy brać pod uwagę:
-dokładność odwzorowania terenu czyli skalę
-aktualność czyli możliwie najświeższe wydanie
-ilość informacji prezentowanych na arkuszu
-czytelność informaci
 -koszt zakupu

Skala


Skala powyżej 1:800 000
W zasadzie takie mapy nie mają żadnej przydatności na wyprawie rowerowej po za ewentualnym pokazaniem miejscowym na końcu świata, gdzie leży Polska i skąd przyjechaliśmy.
Skala 1:800 000 / 1:750 000
To dobra skala poglądowa na długą trasę wyprawy rowerowej. Możemy zwykle ogarnąć na jednym arkuszu początek i koniec tysięcznej trasy. Może dobrze służyć kiedy poruszamy się drogami asfaltowymi, i to raczej głównymi. Niestety, bardzo nieprecyzyjna i uboga w informacje przydatne turyście, np. o zabytkach.
Skala 1:400 000 / 1:300 000
Mapa w tej skali sprawdza się również jeżeli przemierzamy długie dystanse. Jest dokładniejsza ale jednocześnie obejmująca ciągle dość duży obszar terenu. Znacznie więcej informacji niż w skali 1:800 000, ale ciągle za mało jeżeli chodzi o swobodne poruszanie się w terenie.

Skala 1:200 000 / 1:150 000
Wygodna skala będąca kompromisem pomiędzy dokładnością a powierzchnią którą obejmuje. Mapa w tej skali nadaje się doskonale do pokonywania dłuższych dystansów drogami asfaltowymi oraz gruntowymi w terenie.

Skala 1:100 000 / 1:75 000
Jest to bardzo dobra skala do wycieczek łączących jazdę po drogach gruntowych i ścieżkach. Na mapach w tej skali pojawiają się już oznaczenia szlaków, można również orientacyjnie odczytać ukształtowanie terenu. Zaznaczone są również pojedyncze obiekty ułatwiające orientację typu: krzyż, wolno stojący dom, linia wysokiego napięcia, itp.
Skala 1:50 000
W tej skali powstają wysokiej jakości mapy topograficzne. W zasadzie zastosowanie wyłącznie do wycieczek w terenie – szlakami i ścieżkami. Arkusz obejmuje mały wycinek terenu, ale za to bardzo dokładnie. Z takiej skali można już bez problemu odczytać np. ukształtowanie terenu.
Skala poniżej 1:50 000
Tak dokładne mapy również nie mają zastosowania w turystyce rowerowej głównie ze względu na zbyt szybkie przemieszczanie się za pomocą roweru. Są to mapy dla piechurów.

Mapy, zaraz po dokumentach, pieniądzach i śpiworze, są strategiczną częścią ekwipunku wyprawowego i należy o nie szczególnie dbać. Zwykle zabezpieczone mapy wozimy w mapniku tj. specjalnej foliowej torbie ze szczelnym wodoodpornym zamknięciem. Bardzo wygodne jest korzystanie z mapnika przytwierdzonego do kierownicy roweru, który umożliwia zerkanie na arkusz nawet w trakcie jazdy stron świata, „czucie” mapy i otaczającej przestrzeni. 
Dobrym uzupełnieniem kompletu map będzie na pewno: licznik przejechanych kilometrów, kompas i/lub odbiornik GPS. Najprostszym, sprawdzonym sposobem na zafundowanie sobie wyjazdu pełnego przygód i niespodzianek, jest wybranie się... bez mapy.


Artykuł pochodzi ze strony koloroweru.pl i został częściowo zmodyfikowany na potrzeby administratora strony rowerempoeuropie.manifo.com przestrzegając praw autorskich dostępnych tutaj
Kreator stron internetowych - przetestuj