Sakwy

Jakie sakwy wybrać?

To, jakie sakwy zamierzamy wybrać zależy od tego, na jaki rodzaj podróżowania się nastawiamy. Czy planujemy wielodniowe podróże rowerowe, czy tylko sporadyczne wyjazdy najwyżej kilkudniowe. Z tego powodu dostępne modele podzieliłbym na dwie podstawowe grupy ułatwiające wybór: profesjonalne i amatorskie.

Sakwy profesjonalne
Służą do wielodniowych podróży. Są całkowicie wodoodporne, posiadają solidne systemy mocowañ, (wygodne przy zdejmowaniu i zakładaniu) jak również zabezpieczenia przed przypadkowym wypięciem. Rozpoznamy je po rolowanym zamknięciu i najprostszej (jednokomorowej) konstrukcji. Za ich wysokie parametry i dopracowane rozwiązania musimy jednak słono zapłacić.

Sakwy amatorskie
To konstrukcje przeznaczone dla weekendowych podróżników. Wykonane są z tañszych materiałów, często nie impregnowanych i najczęściej przepuszczających wodę oraz słabszych mechanicznie. Ich systemy mocowañ są niewygodne, a czasem wręcz upierdliwe. Rozpoznamy je po suwakach i dużej ilości kieszeni. Ich niewątpliwym atutem jest dużo niższa cena.
Pojemność
Sakwy tylnie produkowane są w następujących pojemnościach (komplet): 40, 50, 60 l. Wystarczająca pojemność na krótkie wyjazdy kilkudniowe to 40 l. Wybierając się na tygodniowe wyprawy powinniśmy zapakować się w większe sakwy 50 l lub 60 l.
Uzupełnieniem kompletu sakw może być worek transportowy, zwany również z racji zamknięcia workiem żeglarskim. Worek transportowy ma tę zaletę, że jest uniwersalny i może być wykorzystywany z powodzeniem na innych wyjazdach, np. spływach kajakowych. Worek przypinamy na wierzchu bagażnika specjalnymi gumami lub paskami.
Sakwy można założyć też z przodu, na bagażniku zwanym lowrider, zwiększając pakowność o kolejne 20-30 l. Na ten krok decydują się zwykle doświadczeni podróżnicy wyruszający na bardzo długie wyprawy. Znacznie lepiej wyważa to rower, pozwala na lepszą segregację rzeczy i łatwiejszy dostęp. Opinie, że są kłopoty ze sterownością są bezzasadne i zwykle głoszone przez ludzi, którzy z przednimi sakwami nigdy nie jeździli.Pamiętajmy o tym, że więcej miejsca oznacza, że możemy zabrać więcej ekwipunku a to oznacza większą wagę. Nie zawsze idzie to jednak w parze z rzeczywistymi potrzebami.

Artykuł pochodzi ze strony koloroweru.pl i został częściowo zmodyfikowany na potrzeby administratora strony rowerempoeuropie.manifo.com przestrzegając praw autorsich dostępnych tutaj
Kreator stron internetowych - przetestuj